Akademickie Forum Energii Jądrowej już za nami. Chcielibyśmy w skrócie podsumować ostatnie dwa dni. W pierwszej kolejności pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom. Dziękujemy przybyłym za tak liczną frekwencję. Zauważyliśmy zapotrzebowanie na wydarzenia tego typu w regionie i już teraz chcemy zaprosić Was na kolejną edycję. Mamy nadzieję, że będzie ona się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem. Dziękujemy członkom komitetu naukowego oraz prelegentom za merytoryczną oprawę wydarzenia. To dzięki nim wykłady przyciągały pełne sale. Dziękujemy również Dziekanowi wydziału Energetyki i Paliw, AGH w Krakowie, za gościnę i udostępnienie miejsca na odbycie wydarzenia.

 

Dzień pierwszy

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:30. Sala została wypełniona gośćmi. Każdy, trzymając w ręku pakiet startowy, wysłuchał powitania jakie zaprezentował nam przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr inż. Paweł Gajda.

Następnym etapem naszego spotkania były wykłady prowadzone przez zaproszonych gości.
Forum rozpoczął prof. Wade Allison wykładem:

  • "Nuclear is for Life. Why there should be a complete change in attitude towards radiation?"

Profesor przyjechał na nasze specjalne zaproszenie z Uniwersytetu w Oksfordzie. Dziękujemy.

Po krótkiej przerwie kawowej uczestnicy wrócili na salę, aby wysłuchać wykładu kolejnego zagranicznego gościa.Profesor Wacław Gudowski przyjechał z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie i poprowadził wykład:

  • "Developing best practices in nuclear technology in Baltic region - learning from best experiences in neighbouring countries"

Kolejne wykłady przeprowadzone w ciągu dnia:

  • "Wybrane zagadnienia kinetyki reaktora jądrowego" - prof. Stefan Taczanowski - Katedra Energetyki Jądrowej, WEiP, AGH w Krakowie
  • "Polski Program Energetyki Jądrowej" - Andrzej Sidło - Departament Energetyki Jądrowej, Ministerstwo Gospodarki
  • "Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi" - Aneta Korczyc - Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych
  • "Wypalone paliwo jądrowe - odpad czy paliwo, czyli słów kilka o transmutacji" - dr inż. Paweł Gajda - AGH w Krakowie
            

Istotnym wydarzeniem dnia należy uznać debatę "Energia jądrowa: alternatywa czy koniecznoœść?". Uczestnikami debaty byli eksperci z zakresu ekologii, ekonomii i technologii: Dariusz Szwed, Wojciech Jakóbik, dr inż. Paweł Gajda. Temat okazał się burzliwy; Specjaliści zaprezentowali wiele często ciekawych koncepcji, które podlegały surowej ocenie publiczności, mającej możliwość zadawania pytań i wyrażania opinii. Dodatkowo dziękujemy stowarzyszeniu "Studenci dla Rzeczypospolitej" za pomoc w organizacji debaty.

 

Dzień drugi

Głównym wydarzeniem dnia drugiego była debata oksfordzka pt. "Energetyka jądrowa - Czy generacja rozproszona to przyszłość?". Członkowie Koła Naukowego Polonium, którzy dotarli do nas z Politechniki Poznańskiej, zmagali się w bitwie na argumenty z gospodarzami, KNEJ Uranium. Głównym zadaniem jakie mieli gospodarze, było przekonanie publiczności do reprezentujących generację rozproszoną w energetyce jądrowej reaktorów typu SMR (Small modular reactors). Finał dyskusji został rozstrzygnięty przez publiczność na korzyść gości z Poznania.

Gratulujemy zwycięzcom debaty.

Dodatkowo uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach. Cieszyły się one bardzo dużą popularnością.Pod koniec każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wybranych zajęciach.

Akademickie Forum Energi Jądrowej zostało zakończone krótkim pożegnaniem oraz dekoracją zwycięzców biorących udział w sesji posterowej, konkursie na najlepszy artykuł naukowy oraz debacie oksfordzkiej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, cieszymy się ze wszystkich wystąpień i zapraszamy za rok do ponownej rywalizacji.

 

Podsumowanie

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że mogliśmy gościć tak wyjątkowe grono uczestników. Sądzimy, że wydarzenie, skierowane głównie do środowiska akademickiego, pozwoliło nawiązać wiele ciekawych znajomości. Liczymy, że Forum sprostało waszym oczekiwaniom. Naszym planem jest umieszczenie AFEJ w kalendarzu na stałe, dlatego już teraz zapraszamy do odwiedzenia nas za rok, na II Akademickim Forum Energii Jądrowej.

Do zobaczenia!

Komitet Organizacyjny Akademickiego Forum Energii Jądrowej

29-31 maja 2019

AGH w Krakowie

IV Akademickie Forum Energii Jądrowej