W tym roku już poraz czwarty mieliśmy zaszczyt zorganizować Akademickie Forum Energii Jądrowej, które odbyło się w dniach 29-31 maja na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej.
 Dzień I

Środowy poranek rozpoczęli prelegenci z zagranicy, których wykłady pozwoliły przyjrzeć się bliżej rozwojowi projektów jądrowych i działaniom na rzecz popularyzacji energetyki jądrowej.

Wykład otwarcia poprowadził Laurent Legrandjacques, który jako pracownik Framatome podzielił się wiedzą o aktualnym postępie prac nad projektem europejskich reaktorów ciśnieniowych. Następnie Henri Safa z I2EN przedstawił podejście do edukacji nt. energetyki jądrowej we Francji. Po krótkiej przerwie, przedstawiciel Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii próbował przybliżyć w jaki sposób Polski Program Energetyki Jądrowej wpisuje się w Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Na zakończenie części wykładowej Alex Dinu z CNE Cernavoda opowiadał o pracy przy reaktorach jądrowych z punktu widzenia pracownika.

Pierwszy dzień zakończyła debata ekspercka,  podczas której paneliści próbowali ustalić w jaki sposób najskuteczniej przeprowadzić dekarbonizację.

Po pierwszym dniu forum, uczestnicy i prelegenci spotkali się na wieczornej integracji.

Current status of EPR projects" - Laurent Legrandjacques

"Polski Program Energetyki Jądrowej a Polityka Energetyczna Polski 2040"

"Operations of CANDU reactor" - Alex Dinu

"Głęboka dekarbonizacja - ale jak" - Debata ekspercka

Dzień II

Kolejny dzień przyniósł kolejną dawkę wiedzy dzięki wykładom. O fizyce globalnego ocieplenia opowiadał prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zaś Dr Paweł Gajda z Katedry Energetyki Jądrowej WEiP, przyblizył wyzwania technologiczne jakie stawia prowadzenie zamkniętego cyklu paliwowego.

Następnie przeprowadzono Konkurs prelekcji studenckich oraz sesję posterową, w których studenci prezentowali wyniki swoich badań i prac nad projektami.

Tego dnia odbyła się również debata parlamentarna. Zorganizowana przy współpracy z Klubem Debat Parlamentarnych UJ, którego członkowie przeprowadzili szkolenie dla debatantów, oraz sędziowali przebieg samej debaty.

A na koniec dnia odbyła się projekcja filmu "The New Fire" reżyserii Davida Schumachera, którego pokaz był możliwy dzięki partnerowi wydarzenia - Fundacji dla AGH.

"Fizyka Globalnego ocieplenia" - prof. Szymon Malinowski

"Wyzwania technologiczne zamkniętego cyklu paliwowego"dr Paweł Gajda

Konkurs Prelekcji Studenckich
 Anna Kawalec - I miejsce  Anna Abramuk - I miejsce

Magdalena Bawołek - II miejsce  Damian Pietrasz - III miejsce

Sesja posterowa
 I miejsce   Magdalena Sikorska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Koło Naukowe Energetyków Jądrowych Uranium

• Piotr Pisarczyk
    • Jakub Żychowicz

"Ta Izba wybudowałaby bloki jądrowe o łącznej mocy 12 GW do roku 2040"

Najlepszy zespół:

Katedra Energetyki Jądrowej WEiP

• Adam Białecki
  • (Piotr)

Najlepszy mówca:

Adam Białecki (Katedra Energetyki Jądrowej WEiP)

Pozostali uczestnicy:

Koło Naukowe Eko-Energia

• Jakub Kuś
  • Michał Zając

Energetyka Jądrowa MSKN Polonium

• Marta
  • Adrian Struski

Dzień III
Na ostatni dzień zaplanowano wycieczki do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz do Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.​

Uczestnicy oraz zaproszeni goście zgodnie stwierdzili, że AFEJ to niezwykle udane i ważne  wydarzenie. Dzięki forum poszerzana jest wiedza i świadomość polskich studentów o wykorzystaniu energii jądrowej w celach energetycznych, medycznych i przemysłowych.

Dziękujemy wam za docenienie pracy!

29-31 maja 2019

AGH w Krakowie