W związku z dalszym szerokim zainteresowaniem, nasze Koło Naukowe Energetyków Jądrowych „Uranium” zorganizowało drugą edycję Akademickiego Forum Energii Jądrowej, która odbyła się w dniach 17-19 maja na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej.
 Dzień I

Forum rozpoczęło się w środowy poranek, serią wykładów z różnych dziedzin nauki związanych z energetyką, radiologią oraz ochroną środowiska.

Wykład otwarcia był poprowadzony przez Dr Matthiasa Vanderhaegena z Uniwersytetu w Ghent, dotyczył zasad bezpieczeństwa związanych z wydłużającym się życiem elektrowni jądrowych. Następnie Dr Paweł Gajda z Katedry Energetyki Jądrowej WEiP, przybliżył sytuacje na rynku energetyki jądrowej w europie. Innym ważnym punktem programu było wystąpienie Łukasza Sawickiego z Ministerstwa Energii, omawiające plany Departamentu Energetyki Jądrowej. Gościliśmy również prelegentów z Instytutu Polityk Publicznych, oraz Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Tego dnia odbyła się również debata parlamentarna. Zorganizowana przy współpracy z Klubem Debat Parlamentarnych UJ, którego członkowie przeprowadzili szkolenie dla debatantów, oraz sędziowali przebieg samej debaty.

Po pierwszym dniu forum, uczestnicy i prelegenci spotkali się na wieczornej integracji.

Vanderhaegen

„Long Term Operation and licensing for new reactor types”Dr Matthias Vanderhaegen

factchecking IPP

fact-checking w energetyce jądrowej" - Piotr Jabłoński

Polityka publiczna wobec PPEJ" - Konrad Szpak

DSC01696 Mierzwiska

Przyszłość energetyki jądrowej w Europie" - Dr inż. Paweł Gajda

Protonami w nowotwory - Centrum Cyklotronowe Bronowice"

Dr inż. Gabriela Mierzwińska

Sawicki

"Program Polskiej Energetyki Jądrowej"Łukasz Sawicki

Ministerstwo Energii

debata

Koło Naukowe Energetyków Jądrowych Uranium

• Kamil Krzemień
  • Piotr Pisarczyk

"Ta Izba wybudowałaby elektrownie jądrową typu Candu w lokalizacji Północ"

Najlepszy zespół:

Koło Naukowe Energetyki Politechniki Warszawskiej

• Piotr Klukowski
  • Michał Guzek

Najlepszy mówca:

Michał Guzek ( Koło Naukowe Energetyków PW)

Pozostali uczestnicy:

Koło Naukowe Energetyki i Ochrony Środowiska

• Konrad Bielawski
  • Radogost Martynowski

Energetyka Jądrowa MSKN Polonium

• Błażej Głowacki
  • Michał Lewicki

Dzień II

Kolejnego dnia odbył się cykl warsztatów, w których uczestnictwo zostało udokumentowane certyfikatem. Następnie po przerwie obiadowej poprowadzony został wykład przez doktora Marka Pruszyńskiego z Instytutu Chemii i Fizyki Jądrowej. Omawianym zagadnieniem była medycyna nuklearna.

A na koniec dnia przeprowadzono Konkurs prelekcji studenckich, w których wręczono wartościowe nagrody, ufundowane przez partnerów wydarzenia - Fundacje dla AGH, oraz Księgarnie Wydawnictwa Naukowego PWN. Gościem spejcalnym konkursu był znany propagator nauki, Dawid Myśliwiec (UMCS Lublin).

Lista tematów warsztatów:

•  "Factchecking w energetyce"
  •  "pozyskiwanie Paliwa Uranowego"
  •  "Nukleosynteza, czyli skąd wzieły się pierwiastki"
  •  "Komunikacja ekspert-laik, czyli jak rozmawiać o energetyce jądrowej"
  •  "Radon w środowisku"
  •  "Wybrane zagadnienia fizyki reaktorów jądrowych"
  •  "Symulatory Reaktorów Jądrowych"
  •  "Spektrometria promieniowania Jonizującego"
  • "Klaster obliczeniowy Prometheus - superkomputer"

IChTJ

"Krótki wykład z medycyny nuklearnej"dr Marek Pruszyński

Konkurs Prelekcji Studenckich
DSC01793 DSC01799
 Dawid Myśliwiec - UMCS Lublin  Dariusz Aksamit - I miejsce
DSC01817 DSC01833
 Anna Kawalec - II miejsce  Piotr Pisarczyk - III miejsce
 DSC01820  DSC01809
 Barbara Kędzierska - III miejsce  Anna Bromboszcz
 DSC01802  DSC01823
 Konrad Bielawski  Maciej Konieczny

Sesja posterowa
 I miejsce    Rafał Mińko
 II miejsce    Paweł Karpowicz
 III miejsce    Joanna Furtak
 IV miejsce    Maciej Dziewiecki
 Dzień III
Na ostatni dzień zaplanowano wycieczki do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz do Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.​
235 Uranium DSC01903

Uczestnicy oraz zaproszeni goście zgodnie stwierdzili, że AFEJ to niezwykle udane i ważne  wydarzenie. Dzięki forum poszerzana jest wiedza i świadomość polskich studentów o wykorzystaniu energii jądrowej w celach energetycznych, medycznych i przemysłowych.

Dziękujemy wam za docenienie pracy!

DSC 3262 wynik v2

29-31 maja 2019